Haber Detayı
14 Mayıs 2020 - Perşembe 17:11
 
11 şehirde maskesiz sokağa çıkmak yasaklandı
Koronavirüs tedbirleri kapsamında Türkiye'nin 11 şehrinde maskesiz sokağa çıkmak yasaklandı. Peki uygulama hangi illerde geçerli olacak? Sokağa maskesiz çıkması artık zorunlu olan illerin listesi haberimizin detayında...
GÜNDEM Haberi
11 şehirde maskesiz sokağa çıkmak yasaklandı

Koronavirüs tedbirleri kapsamında bazı illerde sadece yoğunluğun olduğu noktalarda değil, aynı zamanda sokağa çıkarken de maske takmak zorunlu hale getirildi.

 

MASKESİZ GİRİŞ ÇIKIŞLAR YASAKLANDI

 

Yeni tip Corona Virüse (Kovid-19) karşı mücadelede sosyal mesafe kuralıyla birlikte en önemli tedbir uygulamalarından biri olarak öne çıkan maske kullanımı, Türkiye'deki 11 ilde zorunlu hale getirildi. Bazı kentlerde ise insan yoğunluğunun oluştuğu cadde ve çarşılara maskesiz giriş yasaklandı.

 

SOKAĞA ÇIKILDIĞINDA MASKE TAKMAK ZORUNLU


"Kontrollü Sosyal Hayat" sürecinde pazar yerleri, marketler, AVM'ler, toplu ulaşım araçları, taksiler ile tekrar hizmet vermeye başlayan kuaförler ve berberlerde zorunlu olan maske kullanımı, bazı illerde hıfzıssıhha kurulları tarafından sokağa çıkıldığında da mecburi tutuluyor.

 

HANGİ İLLER BU YASAK KAPSAMINDA?

 

Adıyaman, Afyonkarahisar, Aydın, Balıkesir, Bartın, Denizli, Düzce, Rize, Kastamonu, Muğla ve Uşak İl Hıfzısıhha Kurulları, sokağa maskesiz çıkmayı yasakladı. Bu kararlarını duyururken sosyal mesafe kuralına da dikkati çeken kurullar, maske kullanımının yanı sıra sosyal mesafe kuralının da önemi üzerinde durdu.

 

İZMİR'DE DE İNSAN YOĞUNLUĞUN OLDUĞU YERLERDE MASKE TAKMAK ZORUNLU

 

Maskesiz sokağa çıkmanın yasaklandığı bu 10 ilin yanı sıra Gaziantep, İzmir, Adana gibi kentlerde de insan yoğunluğunun oluştuğu bazı cadde ve çarşılara maskesiz girilmesi yasaklandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: maskesiz çıkmak yasak, hangi iller maskesiz sokağa çıkmayacak
Haber Yazılımı