Haber Detayı
26 Ekim 2020 - Pazartesi 11:41
 
86 farklı ülkenden 2,7 milyonluk erişim sağlandı
İşaret dilini öğrenmek isteyen vatandaşlar için hazırlanan Güncel Türk İşaret Dili (TİD) Sözlüğüne, bu güne kadar 2,7 milyon defa erişim sağlandı. Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın işitme engelli bireyler ve işaret dilini öğrenmek isteyenler vatandaşlar için hazırladığı TİD'e 86 farklı ülkeden bu güne kadar 2,7 milyon erişim sağlandığı açıklandı. 2017 yılında çevrimiçi olan tidsozluk.net.tr adresinde, Türkiye'nin 26 farklı ilinden 116 TİD anadil konuşmacısından elde edilen Türk İşaret Dili derlemine dayanıyor.
GÜNDEM Haberi
86 farklı ülkenden 2,7 milyonluk erişim sağlandı

İşitme engelli vatandaşlar için 2017 yılında web sayfası olarak hizmete giren, Güncel Türk İşaret Dili Sözlüğü çevrimiçi olarak http://tidsozluk.net/tr/  adresinden kullanıcılara hizmet verdi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından işitme engelli bireyler ve işaret dili öğrenmek isteyen vatandaşlar için hazırlanan İşaret Dili Sözlüğüne Türkiyenin 26 farklı ilinden 116 konuşucusunun Türk İşaret Dili Derlemine dayanıyor.

 

2 bin sözcükten oluşan sözlük, işaret, anlam ve örnek olmak üzere üç farklı türdeki toplam 11.428 videodan oluşan sözlükteki videolar, türlerine göre farklı arka plan rengi ile hazırlandı.İngilizce çevirisi de bulunan sözlüğe 2017 yılından itibaren 86 farklı ülkeden 2,7 milyon erişim sağlandığı açıklandı.

 

BAKANLIKTAN AÇIKLAMA

 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın işitme engelli bireyler ve işaret dilini öğrenmek isteyenler vatandaşlar için hazırladığı Güncel Türk İşaret Dili (TİD) Sözlüğüne 2,7 milyon defa erişim sağlandı.

 

Bakanlık, 2017 yılında Güncel Türk İşaret Dili Sözlüğünü çevrimiçi olarak  http://tidsozluk.net/tr/  web sayfasında kullanıcıların hizmetine sundu. Sözlük, Türkiye’nin 26 farklı ilinden ve 116 TİD anadili konuşucusundan elde edilen Türk İşaret Dili Derlemine dayanıyor. Video tabanlı olarak çevrimiçi ortamda tasarlanan sözlükteki tüm içerik, Türk İşaret Dili ve Türkçe olmak üzere iki farklı dilde sunuluyor. Sözlüğün kullanıcı kitlesi arasında işitme engelli öğrenciler, TİD öğrenicileri, tercümanlar, özel eğitim öğretmenleri, araştırmacılar gibi farklı türde gruplar yer alıyor.

 

Derlem tabanlı özellikteki bu sözlük, derlemde en fazla sıklığa sahip olan 2.000 sözcükten oluşuyor. İşaret, anlam ve örnek olmak üzere üç farklı türdeki toplam 11.428 videodan oluşan sözlükteki videolar, türlerine göre farklı arka plan rengi ile hazırlandı.

 

 

İki farklı arama motoru ile kullanıcı, öğrenmek istediği işareti, Türkçe sözcükler ya da işaretin görsel özellikleri ile bulabiliyor. Videoların farklı hızda oynatma seçeneği özellikle TİD yeni öğrenicilerine kolaylık sağlaması hedefleniyor. Ayrıca örnek videolar yardımıyla, kullanıcı ilgili sözcüğün tümce içindeki kullanımı hakkında da bilgi edinebiliyor.

 

Bu videolardaki tüm sözcüklerin transkripsiyonun ve Türkçe çevirisinin işitme engellilerin Türkçe öğrenimine, işitenlerin ise TİD öğrenimine katkı sağlaması hedefleniyor. İngilizce çevirisi de olan sözlüğe 2017 yılından bu yana 86 farklı ülkeden toplam 2.7 milyon defa erişim sağlandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: bakanlık, aile, çalışma ve sosyal hizmetler, işaret dili, sözlük, ülke
Haber Yazılımı