Haber Detayı
14 Eylül 2020 - Pazartesi 15:13
 
Afyon'da ırkçılık iddiaları sonrası Valilikten açıklama
Afyonkarahisar'ın Dinar ilçesinde yaşanan olay sonrasında Valilikten açıklama geldi. İddialara göre inşaat işinde çalışmak için ilçeye gelen Van Erciş'li işçilere saldırıldı. Silahlı saldırıda bulunulan 3 işçiden 1'i hayatını kaybederken 2'si yaralandı. Olayla ilgili medyada çıkan; işçilerin Kürt kökenli oldukları için saldırıya uğradığı haberini Valilik açıklama yaparak yalanladı. Valilik, yapılan inşaat sırasında çıkan toz ve gürültü yüzünden kaynaklandığını paylaştı.
EGE Haberi
Afyon'da ırkçılık iddiaları sonrası Valilikten açıklama

Afyonkarahisar Valiliği'nin yaptığı açıklamada, Dinar ilçesinde meydana gelen ve bazı medya platformları ile PKK terör örgütü yandaşı haber sitelerinde “Afyonda Kürtlere yönelik saldırı” başlığı altında verilen haberlerin gerçeği yansıtmadığını paylaştı. Olayın gerçekliğini araştıran Afyonkarahisar Valiliği, 13.09.2020 günü saat 18.00 sıralarında İlimiz Dinar İlçesinde devam etmekte olan bir inşaatta çalışan işçiler ile inşaata komşu olan bir evde yaşayan aile arasında gürültü ve oluşan tozdan dolayı gerçekleşen tartışmadan kaynaklandığını tespit etmiştir.

 

Olayla ilgili bazı medya platformlarında çıkan, ''Afyon'da Kürt kökenli oldukarı için saldırıya uğrayan işçiler'' haberi yalanlandı.

 

OLAY NASIL OLDU

 

Afyonkarahisar'ın Dinar ilçesinde inşaatta çalışmak için gelen işçiler ile komşu evde yaşayan aile arasında tartışma yaşandı. Ailenin evlerinin yanında bulunan inşaattan gürültü ve toz gelmesi şikayeti üzerine yaşanan tartışma büyümüş ve olay kavgaya dönüştü.

 

Kavgada 1999 Van Erciş doğumlu Ö.T. isimli işçi hayatını kaybetti. E.Ö. ve F.T isimli iki kişi de yaralanmıştır.

 

AFYONKARAHİSAR VALİLİĞİ'NİN AÇIKLAMASI

 

Bugün bazı sosyal medya platformları ile PKK terör örgütü yandaşı haber sitelerinde “Afyonda Kürtlere yönelik saldırı”başlığı altında iddialara yer verilmiştir. Konu ile ilgili yapılan araştırmada olayın ilk belirlemelerine göre 13.09.2020 günü saat 18.00 sıralarında İlimiz Dinar İlçesinde devam etmekte olan bir inşaatta çalışan işçiler ile inşaata komşu olan bir evde yaşayan aile arasında gürültü ve oluşan tozdan dolayı gerçekleşen tartışmadan kaynaklandığı anlaşılmıştır.


 
Tartışmanın kavgaya dönüşmesine müteakip gerçekleşen olayda 1999 Van Erciş doğumlu Ö.T. isimli şahıs hayatını kaybetmiş, E.Ö. ve F.T. isimli iki vatandaşımız ise yaralanmıştır. Olayda kullanılan silah ve demir muhafaza altına alınmış olup, olayın faali olarak değerlendirilen ve firar ettiği tespit edilen Ö.A. isimli şahsın yakalanması için çalışmalar kolluk kuvvetlerince devam etmektedir. Olay, yargıya intikal etmiş ve Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatılmıştır. Olayın inşaat işçileri ile inşaata komşu aile arasında cereyan ettiği, toplumsal bir yanının bulunmadığı anlaşılmıştır. Konunun bazı değişik sosyal medya platformları ve haber sitelerinde iddia edilen hususlarla bir ilgisinin bulunmadığı anlaşılmış olup, olayın sebebine ilişkin gösterilen gerekçelerin maksatlı olarak çarpıtılarak yalan haberlere dönüştürüldüğü tespit edilmiştir.

Kamuoyuna önemle duyurulur.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ege, ege haberi, afyon, afyon haber, dinar, kavga, inşaat, işçi, van, ölü, valilik
Haber Yazılımı