Haber Detayı
23 Ocak 2021 - Cumartesi 16:02
 
Altınordu'dan örnek uygulama! 70 tonluk su tasarrufu sağlandı
İzmir'in köklü kulüplerinden Altınordu, herkese örnek olacak bir farkındalık projesi başlattı. Covid-19 salgını sonrası artan su tüketimi ve önceki dönemlerde yaşanan kuraklık nedeniyle ülke genelinde barajlarda yaşanan su sıkıntısı üzerine Altınordu, büyük ölçüde su tasarrufu sağlayarak herkese örnek oldu. Metin Oktay Yerleşkesi'nde hayata geçirilen farkındalık projesi sayesinde 90 tona varan günlük su tüketimi 20 tona kadar düşürülerek 70 tonluk büyük tasarruf sağlanmış oldu.
İZMİR Haberi
Altınordu'dan örnek uygulama! 70 tonluk su tasarrufu sağlandı

Altınordu Futbol Akademisi’nde (ALFA) eğitim gören futbolcu adaylarımıza farkındalık yaratmak adına çeşitli eğitimler verildiğini vurgulayan Eğitim Direktörümüz Hande Özel, “Çocuklarımız bizim geleceğimiz. Onların bilinçli bireyler olmalarını istiyoruz. Bu projeyi, izlediğimiz, '25 litre' isimli bir belgeselden ilham alarak hayata geçirdik. Bu belgeselle suyun önemini daha iyi anladık. Suyu tasarruflu kullanmak ve kaynaklarımızı daha verimli kullanmak gerektiğini gördük. Çocuklarımız farklı projeler de yapmamız için bize öneriler sunmaya başladı. Ailelerini de bu konuda bilinçlendirdiler. Bu projeyle diğer kulüplere de örnek olmak istiyoruz. Gelecekte çocuklara daha iyi bir dünya bırakmaya çalışıyoruz" diye konuştu.

 

 

KALECİ UMUT: DUŞTAN ERKEN ÇIKIYORUM

 

Genç kalecimiz Umut Keseci izledikleri belgeselden çok etkilendiğini söyleyerek, "Su genelde ülkemizde fazla dikkat edilmeyen bir konu. Günde çift antrenman yaptığımız için iki kez duş alıyoruz. Daha önce 5 dakika duşta kalıyorsam, şimdi bu süreyi 2-3 dakikaya indirdim. Daha önce ailem su tüketimi konusunda dikkatli olmamı isterken, şimdi ben onları bilgilendiriyorum. Takım arkadaşlarım açısından da iyi oldu. Tüm kulüplere ve ülkeye örnek olmak istiyoruz. Küresel ısınmadan dolayı çok yağmur yağmadı. Suyun önemini çok iyi anladık. Biz denize bir taş attık, umarım tüm ülkeye dalga, dalga yayılır" dedi.

 

KURŞUNLU: 65 BİN TL’LİK BİR YATIRIM

 

Metin Oktay Yerleşkesi'nin 80 dönüm arazi üzerinde olduğunu belirten ALFA Tesis Amirimiz Semih Kurşunlu, "Yerleşkemizde 180 sporcunun konaklama imkanı var. Bu alandaki 8 sahamızın 3'ü doğal çim saha. Yerleşkemiz şehir dışında olduğu için kanalizasyon ve içme suyu sistemini kendimiz kurduk. Kuyu suyunu arıtıyoruz. İçme suyu ve atık suyu doğaya kazandırmak için atık arıtma suyu sistemi kurduk. Bu sistem yaklaşık 65 bin TL'ye mal oldu. Yerleşke tam kapasite dolduğunda günlük 70 ton civarı su tasarrufu sağlıyoruz. Suyumuzu geri dönüştürebilmemiz ve herkese örnek olmak bizim için çok önemli" şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: altınordu, su tasarrufu
Haber Yazılımı