Haber Detayı
21 Eylül 2020 - Pazartesi 13:17
 
Bankalarda yeni dönem! Artık zorunluluk kalkıyor..
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK)'nın paylaştığı kararla bankalarda yeni bir döneme giriliyor. Müşteri kimliğinin tanımlanmasındaki zorunluluk ortadan kalkıyor. Artık çok kısa sürede işlem tamamlanacak. Yeni müşteri kazanımında kullanılacak uzaktan kimlik tespitine yönelik BDDK tarafından hazırlanan "Bankalarca Kullanılacak Uzaktan Kimlik Tespiti Yöntemlerine İlişkin Tebliğ Taslağı" hazırlandı.
EKONOMİ Haberi
Bankalarda yeni dönem! Artık zorunluluk kalkıyor..

Bankalarda yeni bir döneme giriliyor.  Artık çok kısa bir sürede işlemini tamamlayacak olan müşterinin kimliğinin tanımlanmasındaki zorunluluk ortadan kalkıyor. Bunun için uzaktan kimlik tespitine yönelik BDDK tarafından hazırlanan "Bankalarca Kullanılacak Uzaktan Kimlik Tespiti Yöntemlerine İlişkin Tebliğ Taslağı" hazırlandı.

 

BDDK'NIN AÇIKLAMASI

 

19/10/2005 tarihli ve 5411 sayılı Bankacılık Kanununun 76 ncı maddesinin ikinci fıkrası ve 15/3/2020 tarihli ve 31069 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Bankaların Bilgi Sistemleri ve Elektronik Bankacılık Hizmetleri Hakkında Yönetmeliğin 43 üncü maddesi kapsamında bankalar tarafından yeni müşteri kazanımında ve müşteri kimliğinin doğrulanmasında kullanılabilecek uzaktan kimlik tespiti yöntemlerini belirlemek üzere Kurumumuz tarafından "Bankalarca Kullanılacak Uzaktan Kimlik Tespiti Yöntemlerine İlişkin Tebliğ Taslağı" hazırlanmıştır. Taslak Tebliğe ulaşmak için aşağıdaki bağlantıya tıklayınız.

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: banka, uzaktan, kimlik, bddk, müşeri
Haber Yazılımı