Haber Detayı
19 Haziran 2020 - Cuma 19:23
 
Büyüklüğüyle dikkat çeken etçil çekirgeler o ilimizde görüldü!
Boyları 20 santimetreye kadar büyüyen etçil çekirgelerin bu türünün özellikle gece avlandığına vurgu yapan uzmanlar, çekirgelerin insanlara zarar vermediğini söyledi. Batman'ın Gercüş ilçesinde görülen etçil çekirgeler büyüklüğü ile dikkat çekiyor.
GÜNDEM Haberi
Büyüklüğüyle dikkat çeken etçil çekirgeler o ilimizde görüldü!

Batman'ın Gercüş İlçesine bağlı Kırkat köyünde yaşayan Edip Turgut, tarlasında 20 santimetre uzunluğunda çekirge buldu. Bu büyüklükte çekirge görmediğini söyleyen Turgut,  "Mercimek biçiyordum. Otların arasında bir şeyin yürüdüğünü fark ettim. Başta yengeç sandım yanına yaklaştığımda dev bir çekirge olduğunu gördüm." dedi.

 

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Metin Kaplan da Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yaygın görülen çekirgelerin boyunun 20 santimetreye kadar ulaşabildiğini, bu türün özellikle geceleri avlanan etçil çekirgeler olduğunu söyledi.Anız yakılmasının da çekirgelerin görülmesinde artışa neden olduğunu dile getiren Kaplan, "İnsanlara zarar vermeyen bu çekirgeler ekinlere zarar veren böceklerle besleniyor. Anız yakılması bu çekirgelerin ortaya çıkmasına neden oluyor. Anız yangınıyla yiyecek bulamayan çekirgeler bu kez farklı noktalara yöneliyor, yerleşim yerlerine geliyor." ifadelerini kullandı.

 

Geçen yıl bu tür çekirgeler Mardin ve Batman'ın ilçelerinde de görüntülenmişti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: etçil çekirge, batman çekirge, haber
Haber Yazılımı