Haber Detayı
30 Mayıs 2020 - Cumartesi 16:48
 
Çin'den aşı açıklaması: Yüzde 99 etkili olacak
Tüm dünya koronavirüs ile savaş verirken, aşının bulunması için herkes seferber oldu. Son dahkika haberine göre Çin'den tüm insanlığın yüzünü güldürecek bir haber geldi. Çin'li Sinovac şirketi tarafından yapılan açıklamada, geliştirilen aşının koronavirüse karşı yüzde 99 oranında etkili olacağı belirtildi.
SAĞLIK Haberi
Çin'den aşı açıklaması: Yüzde 99 etkili olacak

Koronavirüs pandemisine karşı Çin'den tüm insalığı umutlandıran bir açıklama geldi. Virüsün ilk yayıldığı ülke olan Çin'de aşı çalışmaları herkese göre daha önce başlarken, Çim'li Sinovac şirketi koronavirüs üzerinde yüzde 99 etkiye sahip bir ilaç geliştirdiklerini duyurdu. 

 

İKİNCİ AŞAMAYA GEÇİLDİ

 

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının başladığı Çin'de Sinovac şirketinin ve Çinli bilim insanlarının, yüzde 99 başarı oranına sahip olması beklenen koronavirüs (Covid-19) aşısı geliştirdikleri bildirildi. Aşının şu anda klinik denemelerde ikinci aşamada olduğu ifade edildi.

 

BAŞARI YÜZDESİNDEN EMİN!

 

İngiliz medyası, aşının şu anda klinik deneylerde ikinci aşamada olduğu ve binden fazla kişinin gönüllü olarak klinik deneylerde yer aldığını bildirdi. Sinonav’ta çalışan bilim insanı Luo Baishan’ın, aşının yüzde 99 oranında başarı olacağından emin olduklarını söylediği aktarıldı.

 

AŞININ ADI DA PAYLŞAILDI

 

İngiliz medyasındaki habere göre, aşının adı ‘CoronaVac’ olarak belirlendi. Maymunlarda denenen aşının, maymunları koronavirüsten koruduğu öne sürüldü. Sinovac’ten yapılan açıklamada, “Sinovac Biyotek’te çalışan bilim insanları, toplamda 8 maymuna 2 farklı koronavirüs aşısı verdi. Yaklaşık 3 hafta sonra, maymunlar, koronavirüse neden olan SARS-CoV-2 virüsüne maruz bırakıldı. Maymunlardan hiçbiri enfeksiyon göstermedi” ifadeleri kullanıldı.

 

İNSANLAR ÜZERİNDE DENENMESİ GEREK

 

Sinavoc’ten yapılan açıklamada, maymunlarda elde edilen başarının ardından insanlarda da aşının denenmesi gerektiği ve 3 aşamalı olacağı aktarıldı. Ancak Sinovac, henüz bahsi geçen aşı hakkında tartışmak için çok erken olduğunu, bazı Avrupa ülkeleri ile temas halinde olduklarını bildirdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: koronavirüs aşı, çin aşı açıklama, aşı bulundu mu,
Haber Yazılımı