Haber Detayı
21 Eylül 2020 - Pazartesi 23:16
 
Çipli kimlikte yeni dönem başladı! 81 milyonu iilgilendiriyor!
81 milyon vatandaşımızı ilgilendiren çipli kimlikte yeni dönemin başladığını İçişleri Bakanlığı açıkladı. Vatandaşların hayatını kolaylaştıracak uygulama bugün başladı. Ehliyet sahibi olan vatandaşlar başvuruda bulunarak kimlik kartlarına ehliyet bilgilerini yüklettirdikten sonra ehliyet taşımaktan kurtulacak. İşlem Nüfus Müdürlüklerinden Alo 199 nolu hattan randevu alınarak yapılacak. Randevu almayan vatandaşlar işlem yapamayacak.
GÜNDEM Haberi
Çipli kimlikte yeni dönem başladı! 81 milyonu iilgilendiriyor!

İçişleri Bakanlığının duyurduğu yeni çipli kimlik kartları bugün uygulanmaya başlandı. Vatandaşların hayatı kolaylaştıracak uygulama için whliyet sahibi olanlar kimlik kartlarına ehliyet bilgilerini Nüfus Müdürlüklerinde aktardıktan sonra ehliyet taşımayacak.

 

İşlemler Nüfus Müdürlüklerinde yapılacak. Alo 199 nolu hattan randevu alınarak ehliyet bilgilerini kimlik kartlarına yükletebilecekler. Randevu almayan vatandaşlar işlem yapamayacak. İşlemler ücretsiz olarak yapılacak.

 

BAKANLIĞIN AÇIKLAMASI

 

Bakanlığımız'ın yeni hizmeti olan ehliyet bilgilerinin kimlik kartlarına yüklenmesi bugün resmen başladı. Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlükleri'nden randevu alan vatandaşlar işlemlerini yaptırarak ehliyet taşımak zorunda olmaktan kurtuluyorlar.


 
Bakanlığımız’a bağlı olan Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Türkiye’de vatandaşların hayatını kolaylaştıracak devrim gibi bir hizmeti bugün resmen başlattı. Ehliyet sahibi vatandaşlar başvuruda bulunarak Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartlarına ehliyet bilgilerini işletebiliyorlar. Bu sayede vatandaşlar ehliyet taşıma zorunluluklarından da kurtulmuş oluyorlar

 

EHLİYET TAŞIMAK TARİH OLUYOR


 
Ehliyet bilgilerini kimlik kartlarına yüklemek isteyenler önce Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlükleri’nden randevu alıyorlar. Kendilerine belirtilen saatte ilgili yerde bulunan vatandaşların işlemleri çok kısa sürede yapılıp kimlik kartlarının ehliyet olarak da kullanmaya başlamaları sağlanıyor.
 


RANDEVUSUZ İŞLEM YAPILMAYACAK


 
Ehliyetlerle kimlik kartlarının birleşmesi için öncelikle Türkiye Cumhuriyeti yeni kimlik kartı sahibi olunması gerekiyor. Çipli sistemi bulunan yeni kimlik kartlarına ehliyet bilgileri aktarılıyor. Ücretsiz olarak yapılan bu işlem için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün internet sitesi olan randevu.nvi.gov.tr adresinden veya Alo 199’dan randevu alınması gerekiyor.


 
Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre kesinlikle randevusuz işlem gerçekleştirilmeyecek. Randevu almadan ilgili müdürlüklere giden vatandaşlar işlemlerini yapmadan geri dönmek zorunda kalacaklar.

Kaynak: Editör:
Etiketler: kimlik, kart, çipli, ehliyet, bakanlık, içişleri, randevu 199, randevu
Haber Yazılımı