Haber Detayı
22 Kasım 2020 - Pazar 16:01
 
Covid-19 meslek hastalığı oldu
Türkiye Büyük Millet Meclisi Sağlık Komisyonu Covid-19'u meslek hastalığı olarak ilan etti. Konuya ilişkin Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri açıklama yaptı.
SAĞLIK Haberi
Covid-19 meslek hastalığı oldu

TBMM Sağlık Komisyonu Covid-19 enfeksiyonunu meslek hastalığı olarak ilan etti. Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası ise yoğun çaba gösterdiği konu hakkında bir açıklama yaptı. Açıklama metni şu şekilde;

 

"Aylardır iş yerleri önünde yaptığımız eylemler, Mecliste grubu bulunan partilerle görüşmelerimiz, şube/temsilciliklerimizin illerindeki siyasi partileri ziyaretleri, milletvekillerine gönderdikleri mailler, görüşmeleri, hashtag çalışmalarımız neticesinde Covid-19’un meslek hastalığı sayılması yönünde önemli bir adım atıldı.

 

Meclis Sağlık Komisyonu Başkanı Recep Akdağ, komisyonda tüm partilerin temsilcilerinin ortak görüşüyle Covid-19’un sağlık emekçileri için meslek hastalığı olması konusunda uzlaşma sağlandığını, ortak yasa teklifi hazırlamak için parti yöneticileri ve Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile görüşeceklerini söyledi.

 

Sağlık alanında örgütlü emek ve meslek örgütleriyle birlikte Covid-19’un sağlık emekçileri için meslek hastalığı olarak kabul edilmesi, sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin bütün sorunlarının çözülmesi ve taleplerinin karşılık bulması için mücadelemiz devam edecek.

 

Sağlık Komisyonu’nda Covid 19’un meslek hastalığı sayılması için hazırlanması yönünde uzlaşılan yasa teklifinin, geçmiş dönemde yaşamını yitiren ve enfekte olan sağlık emekçileri ile tüm sağlık ve sosyal hizmet alanında çalışan emekçileri kapsayacak şekilde yasalaşması için sürecin takipçisi olacağız.

 

Merkez Yönetim Kurulu"

Kaynak: Editör:
Etiketler: covid-19, meslek hastalığı, corona, ses,
Haber Yazılımı