Haber Detayı
05 Mart 2021 - Cuma 20:35
 
EGM uyardı! Bu mesajı açmayın
Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) sosyal medya hesabı ve resmi sitesinden yapmış olduğu açıklamada vatandaşlara önemli bir uyarıda bulundu. EGM, son günlerde Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Bilişim Ağı (EBA) adı kullanarak ücretsiz tablet dağıtımı yapıldığını belirten ve içeriğinde zararlı yazılım ( virüs ) linkleri bulunan kısa mesajların gönderildiği ve bu yöntem ile vatandaşlarımızın mağdur edildiği görüldü. Kaynağı belli olmayan mesaj ve linkleri açmayın uyarısında bulunan Emniyet bu gibi durumlarla karşılaşılması halinde en yakın kolluk birimine bildirilmesinin önemini vurguladı.
ASAYİŞ Haberi
EGM uyardı! Bu mesajı açmayın

Kalpazanların son numarası EBA oldu. Emniyet Genel Müdürlüğü yaptığı açıklamada son günlerde Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Bilişim Ağı (EBA) adı kullanılarak ücretsiz tablet dağıtımı yapıldığını belirten ve içeriğinde zararlı yazılım ( virüs ) linkleri bulunan kısa mesajların gönderildiği ve bu yöntem ile vatandaşlarımızın mağdur edildiği görüldü. 

 

EGM tarafından yapılan uyarıda, kaynağı belli olmayan link ve mesajları kullanmış oldukları mobil cihazlarında açmaması güvenlik açısından daha doğru olacağı belirtildi. Bu gibi içeriklere itibar edilmemesi ve böyle bir mesaj veya link gelmesi durumunda konunun en yakın kolluk birimine bildirilmesinin altı çizildi.

 

 

EGM'DEN YAPILŞAN AÇIKLAMA

 

Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ve 81 il Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüklerince internet ortamında 7/24 esasına göre sanal devriye faaliyetleri yürütülmektedir.

Son günlerde Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Bilişim Ağı (EBA) adı kullanılarak ücretsiz tablet dağıtımı yapıldığını belirten ve içeriğinde zararlı yazılım ( virüs ) linkleri bulunan kısa mesajların gönderildiği ve bu yöntem ile vatandaşlarımızın mağdur edildiği görülmüştür.

Kaynağı belli olmayan linklere tıklanmaması, vatandaşlarımızın ve kullanmış oldukları mobil cihazların güvenlikleri açısından önemli olmakla birlikte, bu tarz içeriklere itibar edilmemesi ve konunun en yakın kolluk birimine bildirilmesi önem arz etmektedir.

Türk Polis Teşkilatı olarak suç ve suçlularla mücadelemizi her alanda sürdürdüğümüz gibi sanal ortamda da sürdürmeye devam edeceğiz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Kaynak: Editör:
Etiketler: emniyet, eba, telefon, mesaj, egm
Haber Yazılımı