Haber Detayı
13 Eylül 2020 - Pazar 11:50
 
Elektrikli scooterlar için yaş, yol ve hız düzenlemesi
Dünyada ve ülkemizde popülasyonu hızla artan elektrikli scotterlara yeni düzenleme geliyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı konuya ilişkin mikro hareketlilik ortak akıl toplantısı düzenledi. Toplantıdan öne çıkan başlıklara göre yeni yasal düzenleme de elektrikli scooterlara Yağış, yol, azemi hız gibi bazı düzenlemeler gelecek.
YAŞAM Haberi
Elektrikli scooterlar için yaş, yol ve hız düzenlemesi

Kullanımı ülkemizde oldukça yaygınlaşan ve son dönemde İzmir’de de popüler hale gelen elektrikli scotterlara yönelik bir dizi yasal düzenleme getirilecek. Gelecek yıl yürürlüğe girmesi beklenen yeni düzenlemeye göre elektrikli scotterlara yaş, yol, azemi hız gibi bir çok sınırlama getirilecek. Ulaştırma ve alt yapı bakanlığı tarafından gerçekleştirilen mikro hareketlilik ortak akıl toplantısı’nda konuya ilişkin şu detaylar paylaşıldı.

 

Elektrikli scooterlerda azemi hız 18 km olarak belirlendi. Ayrıca bu tarz araçların kullanımında kişisel eşyalar dışında herhangi bir yük taşımayacaknın altı çizildi  yine bu tarz araçların kullanımında kask, dizlik, reflektör, ceket ve benzeri koruyucu ekipman kullanımına uyum sağlanacağı belirtildi. Elektrikli su kuturlar belirli noktalarda yığılma yapmayacak, bu konunun önüne geçilecek. Bu araçlar otoyol, şehirler arası yollar ve az emi hızı 50 km/s Üstünde olan karayollarında kullanılamayacak. Elektrikli scooter kullanıcıları için yaş sınırı 18 olarak belirlendi. Ancak bu yaş sınırı 16-18 yaş aralığındakiler için M ve A1 Ehliyetine sahip olması koşuluyla izin verileceği açıklandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Elektrikli scotter, scotter hız limiti, scotter yaş sınırı
Haber Yazılımı