Haber Detayı
03 Temmuz 2020 - Cuma 09:25
 
Elektrikte yeşil tarife dönemi başlıyor
Elektrikte akıbeti merakla beklenen yeşil tarife dönemi için net tarih verildi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından yapılan açıklamada yeni döneme ağustos ayı itibariyle geçileceği bildirildi. Peki Elektrikte yeşil tarife nedir? İşte detaylar...
EKONOMİ Haberi
Elektrikte yeşil tarife dönemi başlıyor

Elektrikte yeşil tarife dönemi başlıyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez bir tek yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen elektriği kullanmak isteyen vatandaşlar için oluşturulan yeşil tarife uygulamasının Ağustos ayı itibariyle devreye sokulacağını söyledi. Uygulama kısa adıyla "YETA" olarak anılacak.

 

YEŞİL TARİFE NEDİR? BAKAN DÖNMEZ'İN AÇIKLAMALARI

 

“Yenilenebilir tarife ya da isteyen yeşil tarife diye de okuyabilir. Böylece isteyen tüketicilerimiz, vatandaşlarımız ‘ben sadece yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen elektriği kullanmak istiyorum’ dediğinde, onlara özel bir fatura, özel bir tarife düzenlenmiş olacak."

 

ZORUNLU DEĞİL

 

Yenilenebilir enerjinin kullanımını teşvik etmek ve yaygınlaştırmak için YETA tarifesini kullanan ev ve işyerleri için sertifika düzenleyeceklerini söyleyen Dönmez, “YETA, zorunlu bir tarife değil. ‘Ben bu tarifeye geçmek istiyorum’ demek yeterli olacak. O tarifeye göre de fatura düzenlenecek” dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: elektrik yeşil tarife, yeşil tarife, elektrik fatura, elektrik açıklama, fatih dönmez açıklama
Haber Yazılımı