Haber Detayı
17 Mayıs 2020 - Pazar 16:18
 
Emekli maaşlarına zam geliyor
Milyonlar emeklinin merakla beklediği temmuz ayı maaş zammı rakamları belli olmaya başladı. Bayram öncesi maaşlarını alan emekliler temmuz ayında ne kadar zam alacak? Emekli maaş zammına ilişkin tüm detaylar haberimizde...
EKONOMİ Haberi
Emekli maaşlarına zam geliyor

 

Koronavirüs nedeniyle bu ayki maaşlarını bayram öncesinde alan emekliler için temmuz ayı maaş zam oranları netleşmeye başladı.

 

ENFLASYON ORANLARI ZAM MİKTARINI BELİRLEYECEK

 

Yaklaşan Temmuz ayı, milyonlarca kişi için zam ayı olacak. SSK ve Bağ- Kur emeklileri, bu yılın ilk 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon oranında zam alacak. Memurlar ve memur emeklilerine ise yüzde 4 zam ve ilk 6 aylık enflasyon yüzde 4'ü aşarsa aşan kısım kadar fark yansıtılacak.

 

Enflasyon verileri merakla izlenirken; zam oranına ilişkin ipucu, Merkez Bankası'nın Mayıs ayı beklenti anketinden geldi.

 

ENFLASYON BEKLENTİSİ VE EMEKLİ MAAŞLARINA YANSIMASI

 

Ekonomistlerle yapılan beklenti anketinde, enflasyon tahmini Mayıs ayı için yüzde 0.76, Haziran ayı için yüzde 0.45 çıktı. Bu tahmine göre; ilk 6 aylık enflasyon yüzde 4.41 olarak gerçekleşecek.
 

 

SSK ve Bağ-Kur emeklileri yüzde 4.41 zam alırken, memurların ve memur emeklilerinin artışı ise yüzde 0.41 enflasyon farkıyla yüzde 4.41'e yükselecek.
 

MAAŞLAR NE KADAR OLACAK?

 

Temmuz zammı yüzde 4.41 olarak gerçekleşirse; ek ödeme dahil en düşük maaş Bağ-Kur esnaf emeklilerinde bin 784 lira 11 kuruştan bin 862 lira 79 kuruşa çıkacak.
 

2000'den önce emekli olan SSK'lılarda ise en düşük aylık 2 bin 111 lira 66 kuruştan 2 bin 204 lira 78 kuruşa yükselecek. Memur emeklilerinde ise en düşük maaş 2 bin 661 lira 34 kuruştan 2 bin 778 lira 71 kuruşa ulaşacak.
 

 

 

KESİN RAKAMLAR 3 TEMMUZDA BELLİ OLACAK

 

Emekliler 3 Temmuz'da kesin oranı öğrenip, aynı ay içerisinde zamlı ödemelerini alacak.

Kaynak: Editör:
Etiketler: emekli zam, zam haberi, emekli maaş zam, emekli temmuz zam
Haber Yazılımı