Haber Detayı
26 Eylül 2020 - Cumartesi 10:27
 
Emekli zam oranları netleşmeye başladı
Milyonlarca kişinin beklediği zam oranları kuruşu kuruşuna hesaplandı. Yılbaşının yaklaşmasıyla birlikte milyonlarca SSK ve Bağ-Kur emeklilerin maaşlarına yapılacak zamma ilişkin hesaplamalar yapıldı. Emekliler 2021 yılında ne kadar maaş ve zam alacak? İşte detaylar...
EKONOMİ Haberi
Emekli zam oranları netleşmeye başladı

Yeni yılın yaklaşmasıyla birlikte emekliler de alacakları zam oranlarına yoğunlaştı. Milyonlarca SSK ve Bağ-Kur emeklisi yeni yılda alacağı zamm odaklanırken, yeni yıla sayılı süre kala yapılacak zam oranları hesaplanmaya başlandı. 

 

NE KADAR ZAM OLACAK?

 

Emekliler, gözünü şimdiden 2021 kazançlarına çevirdi. 2021'de ilk kazanç Ocak'ta elde edilecek. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşına 2020'nin ikinci 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon yansıtılırken, Merkez Bankası'nın yaptığı beklenti anketine göre bu zammın oranı yüzde 5.4 olacak. Bu tahmin gerçekleşirse emeklilerin maaşlarında 358 liraya varan artış yaşanacak.

 

NASIL DEĞİŞECEK?
 

Halen en yüksek SSK ve Bağ-Kur emekli aylığı net 6 bin 375 lira 37 kuruş. Tavandan ödeme alan emeklinin yüzde 5.4 artışa göre net maaşı 6 bin 719 lira 64 kuruşa, ek ödemesi 268,79 liraya çıkacak. Böylece emeklinin eline 6 bin 988 lira 43 kuruş geçecek.

 

 

(Takvim)

Kaynak: Editör:
Etiketler: emekli zam, zam oranları, ssk emekli zam, bağkur emekli zam
Haber Yazılımı