Haber Detayı
22 Eylül 2020 - Salı 10:46
 
Eylül ayı tüketici güven endeksi açıklandı
Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı verilere göre Eylül ayı tüketici güven endeksi açıklandı. Tüketici güven endeksi Eylül ayında 82,0 oldu.
EKONOMİ Haberi
Eylül ayı tüketici güven endeksi açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan verilere göre, Eylül ayı tüketici güven endeksi açıklandı. Eylül ayında bir önceki aya göre 3,2 oranında arttı; Ağustos ayında 79,4 olan endeks, Eylül ayında 82,0 oldu.

 

TÜKETİCİ GÜVEN ENDEKSİ EYLÜL 2020

 

Avrupa Komisyonu Ekonomik ve Finansal İşler Genel Müdürlüğü'nün (European Commission Directorate-General for Economic and Financial Affairs-DG ECFIN) tavsiyeleri doğrultusunda ve endeksin uluslararası karşılaştırılabilirliğini sağlamak amacıyla tüketici güven endeksini oluşturan dört alt endeksten ikisi güncellenmiştir. Ayrıntılı metodolojik bilgiye bülten ekinde verilen "Tüketici güven endeksinde yapılan ana revizyona ilişkin metodolojik doküman" dosyasından ulaşılabilir.

 

TÜKETİCİ GÜVEN ENDEKSİ 82.0 OLDU

 

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, Eylül ayında bir önceki aya göre 3,2 oranında arttı; Ağustos ayında 79,4 olan endeks, Eylül ayında 82,0 oldu.

Güncelleme öncesi duruma göre hesaplanan tüketici güven endeksi ise, Eylül ayında bir önceki aya göre 3,7 oranında arttı; Ağustos ayında 59,6 olan endeks, Eylül ayında 61,8 oldu.

 

MEVSİM ETKİLERİNDEN ARINDIRILMIŞ TÜKETİCİ GÜVEN ENDEKSİ, EYLÜL 2020

 

 

HANENİN MADDİ DURUMU ENDEKSİ 71.8 OLDU 

 

Geçen 12 aylık döneme göre mevcut dönemde hanenin maddi durumu endeksi Ağustos ayında 67,9 iken, Eylül ayında 5,8 oranında artarak 71,8 oldu.

 

HANENİN MADDİ DURUMU ENDEKSİ 79.1 OLDU 

 

Gelecek 12 aylık döneme ilişkin hanenin maddi durum beklentisi endeksi Ağustos ayında 77,8 iken, Eylül ayında 1,7 oranında artarak 79,1 oldu.

 

GENEL EKONOMİK DURUM BEKLENTİSİ ENDEKSİ 83.3 OLDU

 

Gelecek 12 aylık döneme ilişkin genel ekonomik durum beklentisi endeksi Ağustos ayında 79,5 iken, Eylül ayında 4,8 oranında artarak 83,3 oldu.

 

DAYANIKLI TÜKETİM MALLARINA HARCAMA YAPMA DÜŞÜNCESİ ENDEKSİ 93.8 OLDU

 

Geçen 12 aylık döneme göre gelecek 12 aylık dönemde dayanıklı tüketim mallarına harcama yapma düşüncesi endeksi Ağustos ayında 92,6 iken, Eylül ayında 1,3 oranında artarak 93,8 oldu.

 

MEVSİM ETKİLERİNDEN ARINDIRILMIŞ TÜKETİCİ GÜVEN ENDEKSİ, ALT ENDEKSLERİ VE DEĞİŞİM ORANLARI, EYLÜL 2020

 

 

AÇIKLAMALAR

 
Aylık tüketici eğilim anketi ile tüketicilerin maddi durum ve genel ekonomiye ilişkin mevcut durum değerlendirmeleri ile gelecek dönem beklentileri, harcama ve tasarruf eğilimleri ölçülmektedir.
 

Anket sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi 0-200 aralığında değer alabilmektedir. Tüketici güven endeksinin 100'den büyük olması tüketici güveninde iyimser durumu,100'den küçük olması tüketici güveninde kötümser durumu göstermektedir.

 

Tüketici eğilimine ilişkin endekslerden, tüketimin finansmanı amacıyla borç kullanma ihtimali endeksinin artması iyimser durumu, azalması ise kötümser durumu göstermektedir. Benzer şekilde tüketici fiyatlarının değişimine ilişkin düşünce ve beklenti endekslerinin artması tüketici fiyatlarında düşüş düşüncesini/beklentisini, azalması ise tüketici fiyatlarında artış düşüncesini/ beklentisini göstermektedir. İşsiz sayısı beklentisi endeksinin artması işsiz sayısında azalma beklendiğini, endeksin azalması ise işsiz sayısında artış beklendiğini ifade etmektedir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: tüketici, güven, endeksi, eylül, istatistik,
Haber Yazılımı