Haber Detayı
24 Kasım 2020 - Salı 10:27
 
İzmir'de su fiyatlarına zam geldi! İşte yeni tarife
İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nde görüşüldü, kentte su fiyatlarına yeni zam yapıldı. İşte İzmir için yeni su fiyat ve tarifelendirmesi...
İZMİR Haberi
İzmir'de su fiyatlarına zam geldi! İşte yeni tarife

İzmir'de su fiyatlarına zam yapıldı. İzmir Büykşehir Belediye Meclisi'nde görüşülen zam konusunda suya yapılan zam ve yen itarife paketleri açıklandı. 

 

Artan giderler nedeniyle su tarifelerine yeni düzenleme

 

Meclis’te su fiyatının ortalama yüzde 15 oranında arttırılması kararlaştırıldı. CHP Grup Sözcüsü Nilay Kökkılınç su fiyatındaki artışın yükselen maliyetler dikkate alınarak değerlendirilmesi gerektiğini söyleyerek “2019 yılının Eylül ayı ile 2020 yılının Eylül ayını kıyasladığınızda makine, ekipman ve teçhizat, enerji, personel giderleri, döviz kuruna bağlı olarak hizmet ve mal alımları ile yapım işlerin maliyetlerinin de arttığını görürsünüz. Enerjide yüzde 26, dövizde yüzde 40 artış var. Maliyetlerin bu kadar yükseldiği ekonomik şartlarda su fiyatının yüzde 15 gibi makul bir seviyede artırılmasını çok doğal karşılamak gerekiyor” dedi. İZSU’nun devletten, İller Bankası’ndan ve Büyükşehir Belediyesi’nden destek almadığını da sözlerine ekleyen Kökkılınç, kurum olarak İZSU’nun tek gelirinin su faturaları olduğunu belirtti.

 

 

Tarifeler nasıl olacak?

 

İzmir’de 1 Ocak 2021'den itibaren geçerli olacak yeni kademeli tarifeye göre konutlarda kullanılan 0-13 m³ arasındaki tüketimlerde suyun metreküp fiyatı KDV hariç 6,41 TL olacak. 14-20 m³ arasındaki tüketimlerde 6,92 TL; 21 m³ ve üzerindeki tüketimlerde ise 14,27 TL ödenecek. Konut dışı kademesiz tarife ise 16,35 TL oldu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: izmir, izmir haber, izmir su zam, izmir belediye
Haber Yazılımı