Haber Detayı
07 Mayıs 2020 - Perşembe 19:12
 
İzmir'e bisikletli ulaşım modeli
Koronavirüs nedeniyle yeni dünya düzeninde değişen alışkanlıklarımızın yanına bir yenisi daha ekleniyor. İzmir'de atılması beklenen adımda virüsün bulaşma riskini en aza indirebilmek amacıyla bisikletli ulaşım modeli üzerinde çalışmalar başlıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından planlanan çalışmalardan ilki bisiklet kullanımını artırmak ve teşvik etmek amacıyla yeni bisiklet yolları yapmak olacak. Detaylar haberimizde...
İZMİR Haberi
İzmir'e bisikletli ulaşım modeli

İzmir koronavirüsle mücadelede yeni bir adıma imza atmaya hazırlanıyor. Enfeksiyonun yayılma tehlikesini minimuma indiren ulaşım aracı olarak gösterilen bisikletin kullanımının yaygınlaştırılması hedefleniyor. Bu çalışma kapsamında İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşımdan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Eser Atak yaptığı açıklamada, Koronavirüsün hızla alışkanlıklarımızı değiştirdiğini işaret ederek, "Hem bireysel hem de toplumsal anlamda birçok konuda alternatif arayışlarına girildi. Bisiklet ulaşımı da bu alternatiflerden biri. Toplu ulaşımda risk unsurlarının fazla olması ulaşımda bisiklet kullanımının önemini ortaya çıkardı. İzmir Büyükşehir Belediyesi de dünya kentleri gibi bu ihtiyaca kayıtsız kalmadı.

 

BİSİKLET YOLU HAKKINDA BÖLGELER NETLEŞİYOR

 

“Hem sağlığın korunması, hem de havanın daha az kirlenmesi açısından da bisiklet ulaşımı son derece önemli. Ulaşım Daire Başkanlığımız da bir çalışma yapıyor. Şerit düzenlemeleriyle hangi bölgelere bisiklet yolu yapılabileceği planlanıyor. Yakın zamanda bitecek çalışmayı en kısa sürede hayata geçireceğiz.” açıklamasında bulundu. 

 

İLK ADIM ÇANKAYA'DA ATILACAK

 

Genel Sekreter Yardımcısı Atak, Fevzipaşa Bulvarı’nda bir şeridi bisikletlilere ayıracaklarını kaydederken, “Bir aksilik olmazsa bu hafta çalışmaya başlıyoruz. Basmane Garı’na çıkan arterde sol şeridi bisiklet yolu yapacağız, sinyalizasyonuyla birlikte bisikletlilere ayıracağız. İlk kez İzmir’de bir artere bisiklet yolu kazandıracağız.” ifadelerini kullandı.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: İzmir'e, bisikletli, ulaşım, modeli,
Haber Yazılımı