Haber Detayı
16 Mayıs 2020 - Cumartesi 15:13
 
İzmir Kordon'a nostaljik tramvay geliyor!
İzmir'de Büyükşehir Belediyesi harekete geçti, Kente nostaljik tramvay geliyor! Başkan Tunç Soyer'in onayıyla projeye ilişkin Denizli'de inceleme yapan belediye yetkilileri proje için önemli notlar aldı. Yeni tramvay projesi, İzmir Metro'nun kontrolünde olacak.
İZMİR Haberi
İzmir Kordon'a nostaljik tramvay geliyor!

Nostaljik Tramvay İzmirlilerle buluşacak. İzmir Kordon olarak belirlenen istikamette yapılacak Nostaljik Tramvay projesi için düğemeye basıldı.

 

İNCELEMELER YAPILDI

 

İstanbul'da Taksim İstiklal Caddesi'nin sembolü olan nostaljik tramvay, İzmir'de de Kordon'da gezecek. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in de oluruyla belediye yetkilileri Denizli’ye giderek incelemelerde bulundu. Denizli’den Dünya’ya elektrikli nostaljik tramvay üreten Öztürk Elektrik Şirketi’nin Gara Tren isimli fabrikasını ziyaret eden heyet İzmir’de kullanılabilecek modelleri yakından inceledi. Heyette, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Eser Atak, Büyükşehir Ulaşım Dairesi Başkanı Mert Yaygel, Metro A.Ş Genel Müdürü Sönmez Alev, Yönetim Kurulu Üyesi Aytekin Sözen ile Başkan Danışmanı Ahmet Altan yer aldı.

 

DAHA ÖNCE GÜNDEME GELMİŞTİ

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin şehir içi raylı sistem ağını geliştirme çalışmaları sırasında gündeme gelen Nostaljik Tramvay Projesi hayata geçiyor. İzmir Tramvayı’nın Konak-Üçkuyular arasındaki güzergahının Mustafa Kemal Sahil Bulvarı’ndan iç bölgeler olan Alsancak Şair Eşref Bulvarı ile Ziya Gökalp Bulvarı’na kaydırılmasından sonra Kordon’a nostaljik tramvay yapılması gündeme gelmişti.

 

METRONUN KONTROLÜNDE HİZMET VERECEK


 
İzmir Büyükşehir Belediyesi ulaşım dairesinin teknik onay verdiği nostaljik tramvay projesi taşımacılık şirketi Metro’nun kontrolünde olacak. Daha önce atlı faytonların bulunduğu ve Soyer’in başkanlık koltuğuna oturduktan sonra kaldırdığı faytonların güzergahında hizmet verecek. Proje, ana yolcu taşıma projesi olarak değil nostaljik amaçlı faaliyet gösterecek. Uygulamada İstanbul Taksim’de yıllardır kullanılan tramvay projesi rol model alınacak.

 

Ülke genelinde birçok AVM ve sosyal yaşam alanları için de elektrikli tramvay üretimi yapan firmanın Efe, London, Panda ve Masal gibi isimlerden oluşan birçok modeli bulunuyor. Şirket, Amerika, Afganistan, Ukrayna ve Hindistan gibi ülkelere de elektrikli nostaljik tren üretimi yapıyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: izmir tramvay, nostaljik tramvay, izmir haber, izmir, izmir kordon
Haber Yazılımı