Haber Detayı
26 Haziran 2020 - Cuma 16:04
 
İZSU'dan fazla gelen fatura iddialarına cevap!
İzmir'de koronavirüs pandemi sürecinde kısıtlamanın olduğu ilk 3 ay boyunca sayaç okuma işlemlerini gerçekleştiremeyen İZSU'dan, faturaların fazla tutarda yazıldığı şikayetlerinde bulunan vatandaşlara detaylı bir açıklama geldi. 3 aylık fatura dönemine ait yüksek faturalarla karşılaşan yurttaşlar için İZSU detaylı bilgi paylaşımda bulundu.
İZMİR Haberi
İZSU'dan fazla gelen fatura iddialarına cevap!

Koronavirüs pandemi sürecinde İZSU tarafından okunamayan su sayaçları sonrası kısıtlamaların kalkmasıyla yüklü gelen su fatuları üzerine vatandaş şikayetlerine kulak veren İZSU detaylı bir açıklama yaptı. 

 

KONUYA İLİŞKİN İZSU DETAYLI BİR AÇIKLAMA YAPTI

 

‘’Salgın nedeniyle 28 Mart’ta sayaç okuma işlemlerini durdurmak zorunda kaldık. Sayaç okuyamadığımız dönemde İzmir’de faturalar su tüketiminin en az olduğu aralık, ocak ve şubat aylarının ortalaması dikkate alınarak düzenlenmiştir.

 

1 Haziran 2020 tarihi itibariyle ilan edilen yeni normalleşme sürecinde sayaç okuma işlemlerine yeniden başlanmıştır. Bu aşamada abonelerimize 3 ay için tek fatura düzenlenmiştir. Abonelerimizin nisan ve mayıs aylarına ait ödedikleri tutarlar faturalarının alacak bölümüne yansıtılarak 3 aylık çıkartılan dönem borcundan düşülmüştür.

 

Sayaçlar okunmaya başlayınca yaşanan hijyen hassasiyeti nedeniyle İzmir’de son 3 ayda geçen yılın aynı dönemine göre 2 milyon 750 metreküp daha fazla su tüketimi gerçekleştiğini gördük. Bu aşamada faturalandırma sistemimizi bir kez daha hatırlatmak istedik. Su kaynaklarını korumak ve su tasarrufunu teşvik amacıyla İZSU’da kademeli tarife uygulamaktayız. 30 günlük okumalarımızda 0,13 metreküp, 90 günlük okumalarımızda 0,39 metreküp arası 1. kademeden fiyatlandırılmakta.’’

Kaynak: Editör:
Etiketler: izmir, izmir haber, izsu açıklama, izmir yüksek su faturaları, izmir izsu, i
Haber Yazılımı