Haber Detayı
13 Mayıs 2020 - Çarşamba 16:48
 
Kısıtlamalar gevşetildi ama İzmir gevşemedi
Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında normalleşme çabalarının devam ettiği yeni düzende 11 Mayıs tarihinde açılması çin onay verilen berber, avm, kafe ve restoranlar İzmirli vatandaşlar tarafından rağbet görmedi. Toplum ulaşımdaki artış ise öngörülebilir düzeyde kaldı.
İZMİR Haberi
Kısıtlamalar gevşetildi ama İzmir gevşemedi

İzmir ve İzmir halkı koronavirüs kapsamında tedbirlere uymaya devam ediyor. 11 Mayıs tarihinde gevşetilen kurallar çerçevesinde yeniden açılmaya başlanan sosyal alanlar İzmirli yurttaşların ilgisini pek çekmedi. 

 

İZMİRLİLER KURALLARA UYUYOR

 

Korona virüsü salgınıyla mücadele eden Türkiye’de, 11 Mayıs Pazartesi günü itibariyle bazı tedbirler gevşetildi. Alışveriş merkezleri, kafe ve restoranlar, mağazalar, berberler, kuaförler ve güzellik merkezleri; hijyen ve sosyal mesafe kurallarına uymak şartıyla açıldı. Bununla birlikte yetkililerin yaptığı, “Bir anda sokaklara akın etmeyin” çağrısına İzmir’de büyük oranda uyulduğu görüldü.

 

TOPLU ULAŞIMDA ÖNGÖRÜLEBİLİR DÜZEYDE ARTIŞ YAŞANDI

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi ESHOT Genel Müdürlüğü verilerine göre, “yeni normal” sürecinin başladığı pazartesi günü tüm toplu ulaşım araçlarına 402 bin 809 biniş yapıldı. Bu sayı, geçen hafta pazartesi günü 345 bin 780 olarak gerçekleşmişti. 57 bin 29 binişlik farkı yaratan en yüksek artışın, yaklaşık 42 bin rakamıyla tam binişlerde olduğu görüldü. Böylece, pazartesi günü toplu ulaşım araçlarına biniş oranı, bir önceki pazartesiye göre yalnızca yüzde 16 arttı. 12 Mayıs Salı günü biniş sayısı ise bir önceki salıya göre yalnızca yüzde 13 arttı. Böylece “yeni normal” haftasının ilk iki gününde ortalama biniş artışı, bir önceki haftanın aynı dönemine göre ortalama yüzde 14 oldu.

 

BAŞKAN TUNÇ SOYER İZMİRLİ VATANDAŞLARA TEŞEKKÜR ETTİ

 

İzmirlilerin sorumlu davrandığını belirten ve teşekkür eden Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, virüsün etkisi tamamen kırılıncaya kadar tedbiri elden bırakmamak gerektiğini vurguladı. Salgının devam ettiğini kaydeden Başkan Soyer, “Zorunlu olmadıkça evden çıkmamaya gayret gösterelim. Çıkacaksak da kalabalık olmayan saatlerde olmasına dikkat edelim. Hijyen ve korunma tedbirlerine azami ölçüde uyalım” dedi.

 

SOYER'DEN BİSİKLET VE YÜRÜYÜŞ ÖNERİSİ

 

Toplu taşımayı kullanmak yerine, mümkünse yürünmesini ya da bisiklet kullanılmasını öneren Başkan Soyer, “Bisiklet kullanımını artırmak ve özendirmek için çalışmalarımız da var. Yakında duyuracağız. Toplu taşımayı kullanmak zorundaysak yoğun saatlerde değil; 10.00-16.00 saatleri arasında çıkmaya özen gösterelim. Maskesiz dolaşmayalım” diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: İzmir, izmir haber, koronavirüs, izmir korona, izmir toplu ulaşım
Haber Yazılımı