Haber Detayı
01 Temmuz 2020 - Çarşamba 18:34
 
Koronavirüs aşısı için sevindiren gelişme
Tüm dünya koronavirüs kabusuyla mücadele ederken, İngiltere'den aşı gelişmeleri hakkında sevindiren açıklama geldi. Oxford Üniversitesi tarafından yapılan açıklamada geliştirilen Covid 19 aşısına karşı insan vücudunun olumlu tepki verdiği ifade edildi. İşte detaylar...
SAĞLIK Haberi
Koronavirüs aşısı için sevindiren gelişme

Oxford Üniversitesi tarafından geliştirilen Covid-19 aşısının üçüncü faz insanlı denemelerinden iyi haber geldi. Araştırmacılar, aşı sayesinde insan vücudunun virüse karşı kendini koruyacak bağışıklığı gösterdiğini açıkladı. Ancak aşının piyasaya çıkış tarihi ile ilgili kesin bilgi veremeyen yetkililer, kış ayları için 'en kötüsüne hazırlıklı olun' uyarısında bulundu.


Tüm insanlığı tehdit eden koronavirüs enfeksiyonu için sevindiren açıklama İngiltere'nin dünyaca ünlü Üniversitesi Oxford'tan geldi. 

 

BAĞIŞIKLIK SAĞLAYACAK DOPRU YANIT GELDİ

 

Oxford Üniversitesi liderliğinde gerçekleştirilen Covid-19 aşı çalışmaları sonucunda insan vücudunun virüse karşı bağışıklık sağlayacak doğru yanıtı verdiğini bildirdi.

 

8 BİN İNSAN ÜZERİNDE DENENDİ

 

İngiliz Reuters haber ajansının da duyurduğu haberde, Oxford Üniversitesi’nde vaksinoloji profesörü olan Sarah Gilbert üçüncü faz insanlı aşı denemelerinde 8 bin kişinin aşılandığını belirtti.

 

KLİNİK DENEYLER DEVAM EDİYOR

 

Ancak araştırmaya liderlik eden Oxfordlu bilim insanları aşının piyasaya sürülmesi için klinik deneylere devam edildiğine dikkat çekti.


Oxford Üniversitesi’nin desteğiyle geliştirilen aşının AstraZeneca adlı İngiliz firma tarafından seri şekilde üretilmesi bekleniyor. Reuters

 

EN KÖTÜSÜNE HAZIRLIK OLUN UYARISI

 

Aşının piyasaya çıkışı için net bir tarih verilmezken araştırmacılar, aşının kış aylarına yetişemeyecekmiş gibi hareket edilmesi ve en kötüye hazırlıklı olunması çağrısında bulundu.

 

Açıklama yapan yetkili ayrıca ABD’den aşı ithalatına bel bağlamak istemediklerini belirterek ABD’deki aşılama sırasının oldukça uzun sürmesini beklediklerini söyledi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: covid 19 aşı, korona aşı bulundu mu, koronavirüs aşı, aşı ne zaman çıkacak, koronavirüs
Haber Yazılımı