Haber Detayı
27 Haziran 2020 - Cumartesi 16:51
 
Manisa için kritik deprem uyarısı! Saatli bomba gibi
Manisa gerçekleşen ve İzmir'de de şiddetli şekilde hissedilen 5.5'lik depremin ardından deprem uzmanı Doç Dr. Bülent Özmen, Manisa ve pek çok kent için tehlike uyarısında bulundu. Özmen açıklamasında bölgede bulunan fayların saatli bomba gibi patlayabileceğini ifade etti.
GÜNDEM Haberi
Manisa için kritik deprem uyarısı! Saatli bomba gibi

Geçtiğimiz gün Mansia'da gerçekleşen sarsıntı hepimize deprem gerçeğini bir kez daha anımsatırken, konuya ilişkin uzman yorum geldi. Gazi Üniversitesi Deprem Mühendisliği Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde görevli Doç. Dr. Bülent Özmen, Türkiye'deki deprem hareketliliğine dikkat çekerek, şu açıklamalarda bulundu. 

 

POTANSİYEL 550 TANE DİRİ FAY VAR!

 

"Bir ülkede deprem tehlikesinden bahsederken başta diri faylara bakıyoruz. Sonra geçmiş dönemde yaşanan deprem verilerine bakarak ileriye doğru yorumlarda bulunuyoruz. Türkiye'ye de baktığımız zaman sınırlarının içerisinde deprem üretme potansiyeli olan 550 tane diri fay var. Örümcek ağlar gibi Türkiye diri faylarla sarılmış durumda. Ve bu sayıya denizel ortam ve komşu ülkelerdeki diri fayları da eklersek 800 tane deprem üretme potansiyeli olan diri fay var. Çalışmalar yapıldıkça bu sayının üzerine yeni sayılar da ekleniyor. Ondan dolayı bu kadar fazla diri fayın olduğu bölgede de zaman zaman böyle depremlerin olması bizler açısından olağan" 

 

BÜYÜK DEPREMLERİN ÜLKESİ: TÜRKİYE

 

Özmen, 1900 yılından günümüze kadar geçen 120 yıllık deprem aktivitesine bakıldığında Türkiye'de 24 tane hasar yapan, 7.0 şiddetinden fazla deprem yaşandığını gördüklerine dikkat çekerek, "Buna basit istatiksel yöntem kullanarak bakarsak her 5-6 yılda bir 7.0 şiddetinin üzerinde deprem yaşandığını görüyoruz. 1999 yılından günümüze doğru gelirsek İzmit Körfezi'nde, Düzce'de ve Van’da oldu.

 

ADETA SAATLİ BOMBA GİBİ...

 

Yani bu demek ki Türkiye’nin bir yerlerinde gerilim birikiyor, enerji birikiyor. Bunlar saatli bomba gibi patlayacağı zamanı bekliyor. Yani Türkiye’de bir gerilim birikmesi var. Bu açığa çıkmadığı için bir şekilde bu önümüzdeki günlerde olur, aylarda olur, yıllarda olur ama Türkiye’nin maalesef daha büyük depremlere gebe olduğunu söyleyebiliriz. Her ne kadar biz yerini, zamanını tam olarak söyleyemesek de geçmişte oluşan deprem verilerine ve diri faylara bakarak Türkiye’nin olası daha büyük depremlere gebe olduğunu söyleyebiliriz" diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: manisa, manisa deprem, izmir, izmir haber, manisa, manisa haber, manisa deprem
Haber Yazılımı