Haber Detayı
05 Mart 2021 - Cuma 15:15
 
MEB açıkladı! Değişkenlik olacak
Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk yüz yüze eğitimin devam süreci hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Sakarya'da bazı temaslarda bulunmak için bulunan Selçuk, çocuklar ve velilerin yüksek katılımla okulların açılmasını desteklediğini belirtti. İlkokul ve ortaokullarda yüzde 80'in üzerinde katılımın olduğunu aktaran Bakan liselerde ise yüzde 70'in üzerinde katılım sağlandığını aktardı. Bakan Ziya Selçuk risk haritasına göre durumların değişip değişmeyeceği hakkında gelen soru üzerine verdiği cevapta, ''"Elbette, zaten şehir bazlı yerinden yönetim yaklaşımı bu gayeyi güdüyor. Şehirlerimizin kırmızıdan maviye doğru seyrederken alacakları mesafeye göre de okulların durumunda değişkenlik olacak.'' dedi.
EĞİTİM Haberi
MEB açıkladı! Değişkenlik olacak

Yüz yüze eğitime geçilmesiyle birlikte milyonlarca öğrencinin en çok merak ettiği soru olan eğitimin nasıl devam edeceği yönündeki soruyu Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yanıtladı. Bakan Selçuk bir dizi temaslarda bulunmak için gittiği Sakarya'da merak edilen konulara dair önemli açıklamalarda bulundu. Bakan en önemli konu olarak gelensoru üzerine şehirlerde yaşanacak olumlu değişmelere göre okulların durumlarında değişkenlik olacağını belirtti.

 

Bakan Selçuk, "Çocuklarımız da ve velilerimiz de çok yüksek bir katılımla okulların açılmasının desteklendiğini gösteriyor" dedi. Selçuk sözlerine, "Bu hafta veriye dayalı olarak yaptığımız çalışmalar şunu gösteriyor: İlkokul ve ortaokullarda yüzde 80'in üzerinde katılım var. Liselerde de yüzde 70'in üzerinde bir katılım var. Bütün bunlar bize şunu gösteriyor: Çocuklarımızın da velilerimizin de çok yüksek bir katılımla okulların açılmasının desteklediğini gösteriyor. Bu bizi elbette mutlu ediyor ama bir taraftan da tedbirlerimizi güçlendirmek, ortaya çıkacak olan muhtemel problemlerimiz için önlemler almak öncelikli vazifemiz. Bütün odağımız, oraya yoğunlaşmış durumda.'' şeklinde konuştu.

 

MEB'İN AÇIKLAMASI

 

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, temaslarda bulunmak üzere Sakarya'ya gitti. Hatice Aslan İlk ve Ortaokuluna giden Bakan Selçuk'u, Vali Çetin Oktay Kaldırım, Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya, İl Millî Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş ve diğer yetkililer karşıladı. 


 
Adına dikilen 54 fidanın sertifikasını öğrencilerden alan Bakan Selçuk, çok mutlu olduğunu belirterek çocuklara teşekkür etti.


 
Sınıfları gezerek öğretmenlerle bir araya gelen Selçuk, ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada, Bitlis'te helikopter kazası sonucu şehit olan askerlere Allah'tan rahmet, ailelerine başsağlığı diledi.


 
"Çocuklarımız da ve velilerimiz de çok yüksek bir katılımla okulların açılmasının desteklendiğini gösteriyor"
 
Bu duygular içinde vazifelerini yapmaya devam ettiklerini söyleyen Selçuk, şöyle devam etti: "Bu hafta veriye dayalı olarak yaptığımız çalışmalar şunu gösteriyor: İlkokul ve ortaokullarda yüzde 80'in üzerinde katılım var. Liselerde de yüzde 70'in üzerinde bir katılım var. Bütün bunlar bize şunu gösteriyor: Çocuklarımızın da velilerimizin de çok yüksek bir katılımla okulların açılmasının desteklediğini gösteriyor. Bu bizi elbette mutlu ediyor ama bir taraftan da tedbirlerimizi güçlendirmek, ortaya çıkacak olan muhtemel problemlerimiz için önlemler almak öncelikli vazifemiz. Bütün odağımız, oraya yoğunlaşmış durumda.


 
Bize CİMER'den ve başka kaynaklardan gelen veli mesajları, çocuk mesajları ve diğer on binlerce mesajdan söz ediyorum. Büyük bir mutluluk ve beklenti içinde... Bu süreci öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve velilerimiz için daha da kolay kılmamız ve bu süreçte sorun yaşanmaması konusunda daha yüksek önlemler almamız gerekiyor ve şu anda da yaptığımız şey o zaten."


 
Selçuk, ziyareti sırasında Sakarya'daki okullarda birtakım incelemeler yapacaklarını dile getirerek "Bütün Türkiye'yi gezerek yerinde, sahada okul okul ne tür durumlar var, neler yaşanıyor, yapabileceğimiz neler var, bunları belirlemekle meşgulüz. Bütün arkadaşlarımız sahaya dağılmış vaziyette. Okulum Temiz Belgesi gereğinin yapılıp yapılmadığı noktasında denetimler yapılıyor." ifadelerini kullandı.


 
Bakan Selçuk, bu sürecin el birliğiyle yürütüleceğine işaret ederek velilerin ve öğretmenlerin desteğine ihtiyaçların olduklarını söyledi.


 
Kovid-19 risk haritasında renklere göre ayrılan şehirlerin, bu dönemde daha da dikkatli olarak "mavi"ye doğru yönelen bir çabanın içinde olmalarını beklediklerini vurgulayan Selçuk, "Bunu da görüyoruz. Büyük bir mutluluk duyuyoruz. Bakın, çocuklarımız okul bahçesinde temassız oyun oynuyorlar. Bunlarla ilgili her türlü hazırlıklarımız var. Elbette bazı istisnai durumlar olabilir, bazı eksikliklerimiz olabilir. Bunları da derhal düzelterek, tedbirler alarak elimizden geleni fazlasıyla yapıyoruz." diye konuştu.


 
Çocuklarla ilgili gözlemi sorulan Bakan Selçuk, şunları kaydetti: "Çocuklar bayram yeri gibi bakıyorlar, yani sınıfların heyecanı ve atmosferi çok farklılaşmış. Bir olağan sınıfın ötesinde başka bir sevinci yaşıyor çocuklarımız, öğretmenlerimiz. Bunları gözlerindeki pırıltıdan ve seslerindeki tondan anlayabiliyorum. Çok daha büyük sevinç, çok daha büyük bir mutlulukla bunu göstermek mümkün olabilir ama şehitlerimizin olduğu bir günde yüreğimizdeki burukluk bunu engelliyor. Ben okullardaki sevincin hep hatırlanması gereken bir şey olduğunu düşünüyorum." 


 
Selçuk, risk haritasındaki değişikliklere göre değişimlerin devam edip etmeyeceği yönündeki soruya, "Elbette, zaten şehir bazlı yerinden yönetim yaklaşımı bu gayeyi güdüyor. Şehirlerimizin kırmızıdan maviye doğru seyrederken alacakları mesafeye göre de okulların durumunda değişkenlik olacak. Bu aslında bir yarışma da... İyiye doğru, sağlığa doğru bir yarışma, koşturma da bu aslında. O anlamda da valilerimizin gözetiminde bu konular gayet rahat bir şekilde ele alınıyor ve yürütülüyor." yanıtını verdi.


 
Bakan Selçuk, bahçede "temassız oyun" oynayan çocukları bir süre izledikten sonra okuldan ayrıldı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: eğitim, yüz yüze, bakan, selçuk, ziya selçuk, bakanlık, milli eğitim, okul, öğrenci, veli
Haber Yazılımı