Haber Detayı
13 Eylül 2020 - Pazar 17:32
 
MEB'den flaş karar! Yüz yüze eğitim öncesi başlayacak
Koronavirüs salgını nedeniyle 21 Eylül'de başlayacak yüz yüze eğitim için Milli Eğitim Bakanlığı'dan flaş bir karar geldi. Milli Eğitim bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk velileri ilgilendiren önemli açıklamayı paylaştı. çocukların bazı günler okula bazı günlerde de evde eğitim alacağını vurgulayan Bakan ailelerin hayatlarıyla ilgili planlarının da değişeceğini söyledi. okulların temizlik, hijyen durumu, eğitim sırasındaki önlemleri görmek isteyen velilere için; ''u amaçla veli toplantılarında hafta içinden itibaren okul yönetimlerimiz, velilerimizi her türlü konuda detaylıca bilgilendirmek için küçük gruplar halinde ya da bireysel olarak bilgilendirme toplantı ve görüşmeleri gerçekleştirebileceği gibi telefon ve internet gibi çeşitli iletişim kanallarını kullanarak uzaktan çevrim içi toplantılar da yapabilecek.''
EĞİTİM Haberi
MEB'den flaş karar! Yüz yüze eğitim öncesi başlayacak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yüz yüze eğitimin başlamasına sayılı günler kala veliler ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Koronavirüs salgınının endişelere neden olduğunu ifade eden Selçuk, çocukların ailelerinin korku ve kaygılarından etkilendiğini söyledi. Okulların açılmasıyla veliler içinde alışılmadık bir döneme girileceğini aktardı.

 

Bazı günler okulda bazı günler ise evde eğitim alacak çocuklar için ise; ''Okul ve aile ilişkisi her zamankinden çok daha önem kazandı.'' dedi.

 

Okulların temizlik, hijyen ve ders anındaki durumunu kontrol etmek isteyen velilere ise; ''Bu amaçla veli toplantılarında hafta içinden itibaren okul yönetimlerimiz, velilerimizi her türlü konuda detaylıca bilgilendirmek için küçük gruplar halinde ya da bireysel olarak bilgilendirme toplantı ve görüşmeleri gerçekleştirebileceği gibi telefon ve internet gibi çeşitli iletişim kanallarını kullanarak uzaktan çevrim içi toplantılar da yapabilecek. Yüz yüze eğitimin ilk ders zili öncesinde ilkokul 1. sınıf öğretmenlerimiz de velilerle çevrim içi toplantılar yapmaya başlayacak. Önemli olan iletişim kanallarını açık tutmak ve eğitim sisteminde önemli bir paydaş olan velilerimizin desteğini almaktır." dedi.

 

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI'NIN AÇIKLAMASI

 

Bakan Selçuk, salgın nedeniyle hayatın kontrol dışında değişmesinin, korku ve kaygılara neden olduğuna işaret etti. Selçuk, çocukların da ailelerin korku ve kaygılarından etkilendiğini söyledi. Alınacak önlemlerle oluşturulacak yeni normal hayatın, yaşanan kaygıların giderek azalması ve bu sayede çocukların güvende hissetmesini sağlayacağını ifade eden Selçuk, 21 Eylül'de okulların yüz yüze eğitimle açılması için hazırlıkların sürdüğünün, okulların açılmasıyla veliler için de alışılmadık yeni bir sürecin başlayacağının altını çizdi.


 
Çocuklarının bazı günler okulda bazı günler ise evde eğitim almasının velilerin kendi hayatlarıyla ilgili planlamalarını da değiştireceğine dikkati çeken Selçuk, şunları kaydetti: "Bunun için okul ve aile ilişkisi her zamankinden çok daha önem kazandı. Çocuklarının okulunu, temizlik ve hijyen durumunu, alacağı eğitim sırasındaki önlemleri yerinde görmek isteyen velilerimiz olabileceği gibi kendi iş yoğunluğunda, uzaktan ama sürekli iletişimle okulun durumunu öğrenmek isteyen velilerimiz de olacaktır. 


 
Bu amaçla veli toplantılarında hafta içinden itibaren okul yönetimlerimiz, velilerimizi her türlü konuda detaylıca bilgilendirmek için küçük gruplar halinde ya da bireysel olarak bilgilendirme toplantı ve görüşmeleri gerçekleştirebileceği gibi telefon ve internet gibi çeşitli iletişim kanallarını kullanarak uzaktan çevrim içi toplantılar da yapabilecek. Yüz yüze eğitimin ilk ders zili öncesinde ilkokul 1. sınıf öğretmenlerimiz de velilerle çevrim içi toplantılar yapmaya başlayacak. Önemli olan iletişim kanallarını açık tutmak ve eğitim sisteminde önemli bir paydaş olan velilerimizin desteğini almaktır."


 
Yeni dönemde veli iletişiminde öğretmenlere yardımcı olacak bir kılavuz hazırladıklarını kaydeden Selçuk, "Salgın süreci ve yeni normalde ebeveyn kontrolü, evdeki eğitim sürecine yaklaşımlar, kişisel hijyen ve sosyal mesafe alışkanlıklarını düzenleme gibi önemli ayrıntıların yer aldığı bu kılavuz yeni dönemde öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz, velilerimiz ve okullarımız arasında daha güvenli bir bağ kurup iletişimi daha da güçlendirecek." ifadelerini kullandı. 


 
Bakan Selçuk, hayattaki en değerli varlıklar olan çocuklar için sağlıklı günlerde buluşulması temennisinde bulundu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ziya selçuk, eğitim, ders, sınıf, 21 eylül, korona, koronavirüs
Haber Yazılımı