Haber Detayı
28 Mart 2021 - Pazar 17:24
 
O kişiler için aşı randevu sistemi açıldı!
Covid-19 aşılama sürecinden kademe üst yaş noktalarından alt yaşlara doğru devam ediyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın duyurduğu 60 yaş üzeri için randevu sistemi açıldı. İşte detaylar...
GÜNDEM Haberi
O kişiler için aşı randevu sistemi açıldı!

Türkiye'de Covid-19 aşılama sürecinde 60 yaş üzeri için aşı randevu sistemi açıldı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca konuya ilişkin şu ifadelere yer vermişti.

 

FAHRETTİN KOCA'NIN AÇIKLAMALARI;

 

“Aşı programında yeni gruba geçiyoruz. Aşısı sisteme tanımlanmış olan vatandaşlarımız 60 yaş üzeri vatandaşlarımız eşleri ile birlikte randevu alarak aşılarını olabilecekler. Ayrıca bazı risk grupları da programa dahil edildi” 

 

Yeni aşı grubunda morbid obez, malign tümörü olan kanser ve diyaliz hastaları, down sendromlular ve immuno supresif tedavi alanlar da öncelikli aşı olmak için sistemdeki yerlerini aldılar.

 

E-DEVLET ÜZERİNDEN AŞI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

 

Koronavirüs aşısı başvurusuna, https://www.turkiye.gov.tr/ ya da e-devlet mobil uygulamalarından giriş yaparak ve arama bölümünden MHRS yazarak ulaşmak mümkün. Yurttaşlar, e-devlet giriş ekranına https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ adresinden ulaşabilir. Koronavirüs aşı başvurusu işlemleri e-nabız, MHRS mobil uygulamaları üzerinden de yapılabiliyor.

 

Kişi, aşı yapılacak öncelikli grupta bulunuyorsa randevu işlemi için MHRS uygulamasına yönlendiriliyor. Uygulamayla seçilen sağlık kuruluşundan tarih ve saat belirtilerek randevu alınabiliyor. Randevu bilgisi SMS ile kişinin telefonuna gönderiliyor.

 

MHRS AŞI RANDEVUSU NASIL ALINIR?

 

MHRS web sitesi üzerinden (https://www.mhrs.gov.tr/) randevu almak için; daha önceden üyelik kaydınız yok ise “Randevu Al” butonuna tıkladıktan sonra gelen ekrandan “Üye Ol” seçeneğini tıklayarak üyelik işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Eğer üyeliğiniz mevcut ise kimlik numaranız ve şifrenizle istediğiniz hastane ve hekimi seçerek randevunuzu oluşturabilirsiniz.

 

MHRS mobilde randevu almak için ise akıllı telefonunuzun uygulama marketinden MHRS uygulamasını indirerek üyelik kaydınız yoksa oluşturabilir, var ise kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaparak randevunuzu alabilirsiniz.

 

Koronavirüs aşısı randevusu için, sisteme giriş yapıldıktan sonra “Hastane randevusu al” seçeneği üzerinden “Genel Arama” ardından “Covid-19 aşı” seçeneğini tıklayarak gerekli bilgileri girmeniz gerekiyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: aşı sırası kimde, 60 yaş ne zaman aşı olacak, fahrettin koca aşı açıklaması
Haber Yazılımı