Haber Detayı
15 Eylül 2020 - Salı 16:53
 
Salgın kömür üretimini yüzde 48,8 oranında küçülttü
Ticaret Bakanlığı'nın yaptığı paylaşımda koronavirüs salgını kömür üretimini yüzde 48.8 oranında küçülttüğünü paylaştı. Dünyanın beşinci büyük kömür dışsatımcısı olan Kolombiya'nın kömür üretiminin, koronavirüsü karantina önlemleri ile düşük uluslararası fiyatlar nedeniyle yılın ikinci çeyreğinde 48,8 düştüğünü bildirdi. Üretimin 18.8 milyon tondan, 9,7 milyon tona düştüğü görüldü.
DÜNYA Haberi
Salgın kömür üretimini yüzde 48,8 oranında küçülttü

Ticaret Bakanlığı'nın yaptığı açıklamada Reuters haber ajansından alınan verilerle, koronavirüs salgını kömür üretimini yüzde 48.8 oranında küçülttüğü paylaşıldı. Güney Amerika ülkesi, Nisan ile Haziran ayları arasında, geçen yılın aynı dönemi kömür üretim rakamı olan 18,8 milyon tondan gerileyerek 9,7 milyon ton kömür üretti.

 

TİCARET BAKANLIĞI'NIN AÇIKLAMASI

 

Reuters haber ajansı, yerkürenin beşinci büyük kömür dışsatımcısı olan Kolombiya'nın kömür üretiminin, Korona virüsü karantina önlemleri ile düşük uluslararası fiyatlar nedeniyle yılın ikinci çeyreğinde 48,8 düştüğünü bildirdi. Güney Amerika ülkesi, Nisan ile Haziran ayları arasında, geçen yılın aynı dönemi kömür üretim rakamı olan 18,8 milyon tondan gerileyerek 9,7 milyon ton kömür üretti. Ülke, Mart ayından Ağustos ayının sonuna kadar olmak üzere beş aydan fazla karantina altındaydı. Kömür madenciliği tümüyle kapatılmaktan ayrı tutulmuş olsa da, yine de birçok maden çalışmalarını azalttı. 

 

Kolombiya Madenler ve enerji bakanlığı ile Kolombiya ulusal madencilik ajansı, “Bulaşma riskini aşağı çekmek ve uluslararası fiyatlardaki düşüşü yavaşlatmak amacıyla önemli kömür projelerindeki çalışmaların azaltılması, dahası bazı durumlarda askıya alınması ülkenin kilit madenlerinin üretim rakamlarını büyük ölçüde etkiledi." yorumunda bulundu.

 

Kolombiya 2019'da 82,2 milyon ton kömür üretti. Ülkenin başlıca maden şirketleri arasında BHP grubunun hissedarı olduğu Cerrejon olmak üzere Anglo American Plc ile Glencore Plc ve Glencore'un bir birimi olarak Drummond and Prodeco sayılabilir.  

Kaynak: Steelguru web sitesinden tercüme edilmiştir.
Yayınlayan: T.C. Ticaret Bakanlığı, Ticaret Araştırmaları Genel Müdürlüğü

Kaynak: Editör:
Etiketler: kömür, bakanlık, ticaret, kömür, güney, amerika, korona, koronavirüs
Haber Yazılımı