Haber Detayı
03 Ağustos 2020 - Pazartesi 09:44
 
Trump'tan idam talebi geldi!
2013'te gerçekleşen Boston Maratonu saldırısının sorumlusu olan Cohar Tsarnayev'e yönelik, ABD Başkanı Donald Trump'tan idam cezası talebi geldi.
DÜNYA Haberi
Trump'tan idam talebi geldi!

ABD Federal Temyiz Mahkemesi, Cohar Tsarnayev'in idam edilmesi kararınaı iptal etti. ABD Başkanı Trump karara tepki göstererek sosyal medya hesabından paylaşım yaptı.

 

Trump Boston Maratonu saldırısının 11 Eylül sonrası, ABD'deki en kötü terör saldırısı olduğunu  ifade etti. Başkan Trump, "Boston bombacısı Cohar Tsarnayev kadar idam cezasını hak eden çok az kişi vardır." ifadesini kullandı.

 

SALDIRI NASIL VE NE ZAMAN OLDU

 

ABD'de, 15 Nisan 2013'te Boston Maratonu sırasındaki saldırıda 3 kişi hayatını kaybetmiş, 264 kişi yaralanmıştı. FBI'ın, saldırının Cohar ve Tamerlan Tsarnaev kardeşler tarafından yapıldığını ortaya çıkarmasının ardından aranan 26 yaşındaki Tamerlan Tsarnaev polisle girdiği çatışmada vurularak öldürülmüştü.

 

Saldırıda çok fazla kişinin yaşamını yitirdiğini ve hayatının karardığını vurgulayan Trump, "Federal hükümet, tekrar idam cezası için başvurmalıdır. Ülkemiz temyiz kararının uygulanmasına izin veremez. Ayrıca, bu mahkemenin bu kadar uzun sürmesi de çok saçma." değerlendirmesinde bulundu.

 

İDAM CEZASI İPTAL EDİLDİ

 

Cohar Tsarnaev ise 2015'te idam cezasına çarptırılmıştı. ABD Federal Temyiz Mahkemesi, Tsarnaev'e verilen idam cezasını 31 Temmuz'da iptal etmişti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: abd başkanı, donald trump, idam cezası, boston maratonu, boston maratonu idam cezası, abd, maraton, mahkeme, federal mahkeme
Haber Yazılımı