Haber Detayı
25 Kasım 2020 - Çarşamba 20:18
 
Tüm vaka sayıları açıklandı! Bakan Koca: İzmir 3. zirveyi yaşıyor
Sağlık Bakanı Fahretttin Koca Bilim Kurulu toplantısı sonrası basın mensuplarına kritik açıklamalar yaptı. Hasta sayısının yanı sıra günlük tüm vakaları da açıklayan Bakan Koca, İzmir için "3. zirveyi görüyor" dedi.
GÜNDEM Haberi
Tüm vaka sayıları açıklandı! Bakan Koca: İzmir 3. zirveyi yaşıyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Ülkemizde vakaların hızla arttığına dikkat çeken Bakan Koca bundan böyle günlük tüm vaka sayılarını açıklayacaklarını ifade etti. Artık hasta sayılarının yanında pozitif çıkan hasta sayısı da açıklanacak. 

 

VE İLK RAKAMLAR AÇIKLANDI

 

Fahrettin Koca, bugün semptom göstermeyen pozitif vaka sayısının toplam 28 bin 351 olduğunu ifade etti. 

 

FAHRETTİN KOCA'NIN AÇIKLAMALARINDAN SATIR BAŞLARI:

 

-Kendi aşımızı üretmek için bilim adamlarımıza her türlü desteği sağladık. Yaygın bir temaslı taraması, filyasyon ağı oluşturduk. Valilerimizin ve belediyelerimizin desteğiyle oluşturulan motorize ekipler salgın kontrolünde önemli rol üstlendi.

 

-İzolasyondaki kişilerin düzenli takibi yapıldı, yapılmaya devam ediyor. Türkiye yaygın filyasyon yapılması, ülke genelinde standart tedavi protokollerini uygulanması gibi hizmetler bakımından dünyada fark yarattı.

 

-Ulaşımın arttığı Kurban Bayramı sonrası Anadolu'da hızlı bir artış yaşadık. Konya, Kayseri, Gaziantep, Batman, Van, Muş, Hakkari ve Ankara'da yüzde 100'ü geçen artışlarımız oldu. Eksiklerimizi, hatalarımızı, ihmal ettiklerimizi detayına kadar tespit etmeye çalıştık. Hem merkezi yönetim hem de yerel idarecilerimiz üzerlerine düşeni yaptı. Alınan tedbirler sayesinde artış kısa zamanda kontrol altına alındı.

 

-Test sonuçlarının hızlandırılması, tedaviye erken başlama, filyasyon ekiplerinin artırılıp filyasyon süresinin kısaltılması gibi bilinen tedbirlerin yanında hastanelerimizde yoğun bakım yataklarını artırdık.

 
-Mahallinde yaptığımız müdahalelerle hasta sayılarında dramatik düşüşler sağlandığını, hastanelerimizin yükünün hafiflediğini gördük. Bu tedbirlerle hayatı kısıtlamadan, sokağa çıkma kısıtlılığı gibi yasaklayıcı önlemler almadan olumlu neticeler alabildik.

 

İZMİR 3. ZİRVEYİ YAŞIYOR

 

-Geçen hafta bir dizi kısıtlayıcı kararlar uygulamaya konuldu. Önümüzde milletçe teyakkuzda olmamız gereken günler var. İhmalkarlık ve rehavet lüksümüz yok. İstanbul, Bursa, Kocaeli, İzmir üçüncü zirveyi yaşıyorlar. Sağlık çalışmaları seferberlik halinde.. Filyasyon ekipleri ev ev dolaşıyor, valilerimiz, kaymakamlarımız, belediyelerimiz mücadeleyi desteklemek için
ellerinden geleni yapıyor.

 

-İzmir'de deprem sonrası sıkıntı yaşayacağımız bekliyorduk.  Depremin iki hafta sonrası artış belirginleşti. Ciddi anlamda vakalar arttı. Yer yer bazı hastanelerde sorun yaşıyoruz. İzmir'de tedbirler konusunda hasassiyetle davranılması gerekiyor.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: fahrettin koca, vaka sayıları, açıklama, toplam vaka sayısı, fahrettin koc
Haber Yazılımı