Haber Detayı
25 Haziran 2020 - Perşembe 16:09
 
Usta oyuncu hayatını kaybetti
Ülke tiyatrosunun acı günü... Usta sanatçı hayatını kaybetti. Türkiye'de pek çok ilde tiyatro kuran ve sayısız oyuncu yetiştiren Ayhan Tanrıver 85 yaşında hayatını kaybetti. Tanrıver'in çoklu organ yetmeziiği nedeniyle aramızdan ayrıldığı duyuruldu.
MAGAZİN Haberi
Usta oyuncu hayatını kaybetti

Ülkeninin en önemli tiyatro sanatçılarından biri olan ve pek çok alanda çok sayıda oyuncu yetiştiren Ayhan Tanrıver aramızdan ayrıldı. 

 

2 AY ÖNCE DE EŞİNİ KAYBETMİŞTİ

 

Türkiye’de pek çok ilde tiyatro kuran ve çok sayıda oyuncu yetiştiren usta tiyatro sanatçısı Ayhan Tanrıver, 85 yaşında çoklu organ yetmezliğinden yaşamını yitirdi. Tanrıver’in 2 ay önce sinema ve tiyatro sanatçısı eşi Suna Tanrıver’i kaybettiği öğrenildi.

 

ÖLÜM SEBEBİ ÇOKLU ORGAN YETMEZLİĞİ

 

Kocaeli’nin Gölcük ilçesi Değirmendere’de yaşayan usta tiyatro sanatçısı eğitmen, yönetmen Ayhan Tanrıver (85), çoklu organ yetmezliğinden vefat etti. Sinema ve tiyatro sanatçısı Suna Tanrıver ile evli olan Ayhan Tanrıver’in cenazesi öğle namazında Değirmendere Merkez camisinden alınarak Köseköy İstasyon Mezarlığında toprağa verildi. Türkiye’nin birçok ilinde şehir tiyatroları kuran, oyunculuk ve yönetmenlik yapan Tanrıver’in 2 ay önce sinema ve tiyatro sanatçısı eşi Suna Tanrıver’i kaybettiği öğrenildi. Tanrıver’in oğlu olan Eylem Tanrıver ise halen Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrolarında sanatçısı olarak görev yapıyor.

 

AYHAN TANRIVER KİMDİR?

 
7 Mart 1935 İstanbul’da doğan Tanrıver, halkevlerinde aldığı tiyatro eğitimi sonrasında ilk büyük oyunculuk deneyimini 1953’te Eyüp Kültür Derneği’nde oynan Paydos adlı oyun ile yaşadı. 1954’te Gölcük Fabrikalar Tiyatrosu’nun kuruluşunda bulunan Tanrıver, 1963 yılına kadar tiyatronun yöneticiliğini yaptı. 1964 yılında Ankara Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Tiyatrosu’nu kurmak üzere özel tayinle Ankara’ya tayin olarak 1964-1971 yılları arasında bu tiyatroda yöneticilik yaptı. 1967 yılında Ankara Deniz Kuvvetleri Tiyatrosu’nda sahneye koyduğu Gogol’un ‘Müfettiş’ adlı oyunu ile ‘ODTÜ Tiyatro Şenliği’nde Türkiye üçüncülüğü ödülünü aldı. Türkiye’de televizyonun ilk yerleştiği yıllarda, birçok televizyon oyununda oyunculuk ve seslendirme çalışmalarında bulunan Tanrıver, Mersin ve İzmir’de tiyartolar kurdu. Son olarak Değirmendere ve Gölcük KOMEK şubelerinde diksiyon ve drama kurslarında eğitmenlik görevi sürdürdü.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ayhan tanrıver, ayhan tanrıver kimdir,
Haber Yazılımı